,,Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”

Jan Paweł II

Mija już dziesięć lat, od kiedy w całej Polsce po reformie oświaty powstały gimnazja. Również na terenie gminy Żyrzyn 1 września 1999r. została utworzona nowa jednostka oświatowa. Już w pierwszym roku istnienia zawitał do nas ówczesny Minister Edukacji Narodowej profesor Mirosław Handke. Miało wtedy miejsce uroczyste przekazanie nam gimbusa, który do dziś przewozi młodzież z odległych miejscowości

Gimnazjum umieszczono w starym, XIX w. dworku rodziny Wesslów położonym w malowniczym parku z bogatym starodrzewiem i stawami.

10 lat.... to dobry moment na to, by podsumować nasze dokonania.

Początki nie były łatwe. Budynek wymagał remontu, by młodzież mogła się w nim bezpiecznie uczyć i spędzać czas. Pierwszy rocznik 1999/2000 liczył 97 uczniów tworzących cztery klasy, ich wychowawców, a także pozostałych nauczycieli. W chwili obecnej możemy poszczycić się 808 absolwentami.

Szkoła posiada 11 klasopracowni, w tym pracownię informatyczną z dostępem do Internetu oraz bibliotekę, w której mieści się szkolne centrum multimedialne.

Szkoła nie posiada własnej sali gimnastycznej, korzysta z sal należących do Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół w Żyrzynie. W pobliżu budynku znajduje się boisko do piłki nożnej oraz boisko do gry w siatkówkę plażową. Powstała również zielona sala gimnastyczna. Mimo trudnych warunków nasi uczniowie odnoszą znaczące sukcesy sportowe.

Mamy 26-osobową, wykształconą kadrę, która cały czas podnosi swoje kwalifikacje i zdobywa kolejne stopnie awansu. Aktualnie w naszej szkole pracuje 11 nauczycieli dyplomowanych, 9 mianowanych, 4 kontraktowych i 2 stażystów.

Przez nasze gimnazjum przewinęło się wiele ciekawych osobowości, zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Każdy z nich zostawił tu kilka lat swojego życia, przekazując innym swoje zaangażowanie, serce, wiedzę, doświadczenie; ale też korzystając z takich samych wartości dawanych przez innych. Sądzimy, że dominowała i dominuje tu przede wszystkim dobra energia. Wiemy to od tych, którzy ukończyli szkołę, gdyż spotykamy się z nimi prywatnie i jesteśmy przez nich odwiedzani. Potwierdzają to również wpisy absolwentów zamieszczane w „księdze gości” na szkolnej stronie internetowej. Absolwenci często odwiedzają swoich ulubionych nauczycieli, by pochwalić się osiągnięciami w nowej szkole, niekiedy zasięgnąć rady lub po prostu, by poczuć atmosferę lat gimnazjalnych, kiedy już nie byli dziećmi, a jeszcze nie osiągnęli dorosłości. Wielu z nich kończy już studia i wraca do nas np. jako praktykanci, część założyła już własne rodziny, pracuje zawodowo, część wyjechała za granicę. Po ukończeniu gimnazjum utrzymują się nawiązane przyjaźnie i kontakty. Naszych absolwentów łączą wspomnienia związane z czasem spędzonym w dworku przy Pałacowej 6.

We wrześniu 2009r. rozpoczęto prace nad budową nowego gimnazjum. Mamy nadzieję, że przyszły rok szkolny rozpoczniemy w nowym budynku!

,,Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”

Jan Paweł II