Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Korekta notatki dotyczącej realizacji Projektu: „Patriotyzm widziany oczami dziadka i wnuka”.

„10 listopada w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja historii,  której celem było przybliżenie wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed rodakami u progu wolności.

Aby dowiedzieć się w jaki sposób odzyskiwano wolność na naszej żyrzyńskiej ziemi zaprosiliśmy na spotkanie pana Wojciecha Potockiego wnuka Stanisława Białaty, który wziął aktywny udział w walkach o niepodległość w naszym regionie.

Z tej okazji uczniowie z klasy IIC i IIIC zaprezentowali krótki montaż słowno - muzyczny. Następnie nasz gość specjalny przedstawił życiorys swego dziadka, który był organizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie gminy Żyrzyn, następnie ochotniczym obrońcą Ojczyzny w wojnach 1918-1920 w szeregach 1-go Pułku Piechoty Legionów, a po wojnie działaczem społecznym w Żyrzynie.

Pan Wojciech przedstawił działalność Stanisława Białaty na tle historii walki o niepodległość Zgromadzone przez siebie informacje, dokumenty i pamiątki przedstawił uczniom naszej szkoły. Największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja pamiątek rodzinnych w postaci: medali, dyplomów i książeczek wojskowych. Pan Wojciech w nasze ręce przekazał fotografie upamiętniające postać Stanisława Białaty pseudonim „Biały Orlik” i żołnierzy 1-go pułku oraz kopie dyplomów nadanych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydenta RP Ignacego Mościckiego i Premiera Sławoja Składkowskiego.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni panu Wojciechowi Potockiemu za poświęcony nam czas, żywą lekcję historii oraz przykład patriotyzmu.

Ta interesująca lekcja uświadomiła nam, że warto zwrócić się wdzięczną myślą ku naszym dziadkom i pradziadkom, wspomnieć, jak z patriotyzmu i entuzjazmu walki i idei wyłoniła się Polska.”

 

 

 

Korekty dokonał Pan Wojciech PotockiTa strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.