Developed in conjunction with Ext-Joom.com

PROJEKT: PATRIOTYZM WIDZIANY OCZAMI DZIADKA I WNUKA

„Aby człowiek wiedział, dokąd idzie,

musi wiedzieć, skąd przychodzi.

Naród bez historii błądzi,

jak człowiek bez pamięci…”

- Norman Davies

 

10 listopada w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja historii,  której celem było przybliżenie wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed rodakami u progu wolności.

Aby dowiedzieć się w jaki sposób odzyskiwano wolność na naszej żyrzyńskiej ziemi zaprosiliśmy na spotkanie pana Wojciecha Potockiego wnuka Stanisława Białaty, który wziął aktywny udział w walkach o niepodległość w naszym regionie.

Z tej okazji uczniowie z klasy IIC i IIIC zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny.

Następnie nasz gość specjalny przedstawił życiorys swego dziadka, który był organizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie gminy Żyrzyn.

Bardzo interesujące jest to, iż pan Wojciech nie zdawał sobie sprawy z ciekawej historii życia swego dziadka. Pierwsze informacje na temat udziału Stanisława Białaty w walkach o niepodległość odnalazł on przypadkowo co zainspirowało go do dalszej podróży w przeszłość śladami dziadka. Zdobyte przez siebie informacje przedstawił uczniom naszej szkoły. Największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja pamiątek rodzinnych w postaci: medali, dyplomów i książeczek wojskowych. Pan Wojciech w nasze ręce przekazał zdjęcia upamiętniające postać Stanisława Białaty pseudonim „Biały Orlik”.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni panu Wojciechowi Potockiemu za poświęcony nam czas, żywą lekcję historii oraz przykład patriotyzmu.

Ta interesująca lekcja uświadomiła nam, żewarto zwrócić się wdzięczną myślą ku naszym dziadkom i pradziadkom, wspomnieć, jak z patriotyzmu i entuzjazmu walki i idei wyłoniła się Polska.Ta strona używa Cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.