Co zrobić, żeby dziecko nie kłamało?

Od czasu do czasu zdarzy nam się małe kłamstewko, ale co zrobić, żeby nas maluch nie kłamał na każdym kroku? Część kłamstw, które dorośli mówią to po to, aby komuś nie było przykro jeśli widzimy, że ktoś się napracował.

O pierwsze sama/sam nie kłam. Dziecko choć jest małe rozumie i wyłapuje wiele rzeczy. Dlatego jeśli ktoś dzwoni, a tej osoby nie lubisz nie każ dziecko odbierać i mówić, że was nie ma, bo potem i tak się wyda. Po drugie nie obiecuj jeśli masz obietnicę złamać- dziecko szybko traci zaufanie jeśli nie dotrzymujesz słowa raz za razem.

Dziecko kłamie, ponieważ boi się przyznać do winy albo rodzice są zbyt surowi. Dziecko ze strachu może kłamać notorycznie, bo boi się, że zawiodło rodziców i już nie będą go kochać. Dość często dziecko kłamie, ponieważ ma zaniżoną samoocenę i chce wypaść w czyiś oczach na grzeczne i lepsze. Jeśli przyłapiemy dziecko na kłamstwie nie należy bić i krzyczeć, ponieważ i tak sytuacja, którą ukrył może być poniżająca, a nagłaśnianie tego w rodzinie , „żeby się oduczył” nic da, bo będzie kłamało jeszcze bardziej ze strachu przed karą.